پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > با موسیقی چه بیماریهایی را میتوان درمان کرد؟

با موسیقی چه بیماریهایی را میتوان درمان کرد؟

خواندني ها | ۱۱ اسفند۱۳۹۵ | 609 بازدید | نظرات

صوت درمانی شکلی از درمان کل نگر است و بنابر گزارشی که به تازگی در نیویورک تایمز منتشر شده است، محبوبیت آن رو به افزایش است. موسیقی می تواند به سود بهزیستی بدن و ذهن ما باشد و در رهایی از استرس روانی و حتی درد جسمانی به بدن کمک کند. مطالعات نشان داده اند که استفاده از صوت و موسیقی می تواند ابزاری موثر برای از بین بردن سر و صدای خارجی باشد که مانع از فعالیت موثر ذهن می شوند.

photo با موسیقی چه بیماریهایی را میتوان درمان کرد؟

جدا از قدرت آن در حوزه روانی، صوت درمانی نشان داده است که آثار مثبتی در حوزه فیزیولوژیکی دارد. چندین مطالعه نشان داده اند که استفاده از صداهایی با فرکانس پایین می تواند درد و اضطراب مرتبط با فیبرومیالژیا را کاهش دهد و استفاده از صداهای مبتنی بر طبیعت می تواند اضطراب را در بیماران کاهش دهد.

موسیقی و ذهن

در آکادمی صوت درمانی بریتانیا، درمانگران از انواع آلات موسیقی مختلف برای ایجاد وضعیت کسب آرامش، مدیتیشن و تفکر استفاده می کنند. این آلات موسیقی به صورت زنده برای افراد حاضر نواخته می شوند و حتی صدای انسان نیز به این روند اضافه می شود. این صداها فضایی فوق العاده را برای تفکر انعکاسی و کسب آرامش فراهم می کنند.

آرامش بخش‌ترین آهنگ ها

تیمی از دانشمندان از جمله لوئیس و لیز کوپر، بنیانگذاران آکادمی صوت درمانی بریتانیا، با یکدیگر همکاری کرده تا دریابند چه آهنگ هایی بهترین گزینه برای ایجاد آثار آرامش بخش هستند. طی همکاری با اتحادیه مارکونی قطعه ای به نام «بی وزن» (Weightless) تهیه می شود. در میان تمام آهنگ های مورد استفاده در این مطالعه، آهنگ «بی وزن» بیشترین سطح کسب آرامش را در سوژه های مورد مطالعه به همراه داشته است.

طی این مطالعه از یک گروه ۴۰ نفری خواسته می شود تا تعدادی معما را در یک بازه زمانی مشخص حل کنند. معماها به همراه محدودیت های زمانی به گونه ای طراحی شده اند تا سطح مشخصی از استرس را در فرد ایجاد کنند. حین حل کردن معماها شرکت کنندگان به آهنگ های مختلف گوش می کردند. حسگرهایی که فعالیت مغز و وضعیت فیزیولوژیکی را اندازه گیری می کردند به آنها متصل شده بود. شرکت کنندگان هنگام گوش دادن به آهنگ «بی وزن» کاهش ۶۵ درصدی در میزان اضطراب را نشان داده و ۳۵ درصد کاهش در حالات استراحت فیزیولوژیکی معمول مانند ضربان قلب، فشار خون و نرخ تنفس مشاهده شد.

صداهای مختلف برای افراد مختلف

اگرچه در این مطالعه خاص قطعه «بی وزن» بیشترین میزان تاثیر را داشت، ذکر این نکته اهمیت دارد که آن چه در یک فرد آرامش ایجاد می کند ممکن است در فردی دیگر به سختی این کار را انجام دهد یا کاملا بی تاثیر باشد. در همین راستا، حتی ممکن است برخی افراد با گوش دادن به موسیقی هوی متال به آرامش روانی و جسمانی دست یابند.

به گفته لوئیز کوپر، صوت درمانی جذاب و شگفت انگیز است زیرا از قدرت دسترسی به بخش هایی از مغز برخوردار است که کلمات به تنهایی قادر به انجام آن نیستند. موسیقی از توانایی بهبود شرایط ذهن و بدن برخوردار است.

هیچ سبک خاص یا یک آهنگ مشخص برای صوت درمانی وجود ندارد، اما فهرست آهنگ های مورد استفاده در این مطالعه که بیشترین میزان تاثیر در کسب آرامش را داشته اند شامل موارد زیر می شوند:

۱٫ “Electra” by Airstream

۲. “Mellomaniac (Chill Out Mix)” by DJ Shah

۳. “Watermark” by Enya

۴. “Strawberry Swing” by Coldplay

۵. “Please Don’t Go” by Barcelona

۶. “Pure Shores” by All Saints

۷. “Someone Like You” by Adele

۸. “Canzonetta Sull’aria” – Mozart

۹. “We Can Fly (Café Del Mar)” by Rue du Soleil


مطالب پربازدید

امروز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

نظرات