پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > اموزش نگهداری از درختچه‌ی بن سای بهترین هدیه کریسمس

اموزش نگهداری از درختچه‌ی بن سای بهترین هدیه کریسمس

خواندني ها | ۸ دی۱۳۹۴ | 10831 بازدید | نظرات

photo اموزش نگهداری از درختچه‌ی بن سای بهترین هدیه کریسمس

اگر شما هم شیفته ی این درختچه ی بسیار زیبای چینی هستید پرورش صحیح آن را یاد بگیرید. نام عام این گیاه درختچه بنسای یا نارون چینی است. شما درختچه­‌ی بن سای را به‌عنوان هدیه­‌ی سال نو یا هدیه­‌ی تولد دریافت می‌­کنید.

 

اخطارهای مهم

تعدادی باید و نباید در مورد مراقبت از گیاه بون­سای وجود دارد که می­‌تواند کمک بزرگی به شما در جهت زنده نگه داشتن این گیاه با ارزش کند:
پرورش بن­سای را در داخل خانه شروع نکنید

بله می‌­دانم که گیاه جدید شما بر روی طاقچه­‌ی آشپزخانه و یا بر روی میز جلوی مبلمان خیلی زیبا به‌نظر خواهد رسید اما بون­سای یک درخت است و درختان گیاهانی هستند که در خارج از منزل رشد می­‌کنند. به غیر از گونه­‌های serissa و ficus، بقیه­‌ی گونه‌­ها را تا جایی‌که امکان دارد خارج از منزل نگه‌د‌اری کنید.

چند گونه­‌ی دیگر از گیاه بن­سای نیز وجود دارد که می­‌توانند شرایط پرورش در داخل خانه را تحمل کنند اما حقیقتا هیچ کدام از آن‌ها در داخل خانه رشد و پیشرفت نمی­‌کنند و نسبت به محیط بیرون بیشتر دچار آفت و بیماری خواهند شد و اغلب به آسانی از بین خواهند رفت. را بعد از گذراندن چند سال مطالعه و تمرین پرورش در خارج از منزل، می­‌توانید گیاهان بون­سای آپارتمانی را در داخل خانه نگه‌داری کنید.
گیاه بن­سای را بیش از حد آبیاری نکنید

آبیاری بیش از حد، بیشتر از دیگر فاکتورها موجب مرگ گیاه بن­سای می‌شود. باید اجازه داده شود تا خاک در بین دفعات آبیاری کمی خشک شود. قانون کلی به این صورت است که اجازه دهید تا نیمی از خاک گلدان خشک شود و سپس آبیاری دوباره را انجام دهید. زمانی‌که گیاه را آبیاری می­کنید، آب را در دو یا سه مرتبه و در همه­‌ی قسمت­‌های خاک بریزید تا خاک کاملا غرق در آب شود.
سنگ‌ریزه­‌های چسبناک را از روی سطح خاک بردارید

بیشتر گیاهان بون­سای در هنگام فروش در محلی غیر از محیط پرورشی مخصوص به خود هستند و خاک آن‌ها دارای یک لایه­‌ی سخت از سنگ‌ریزه­‌های چسبناک است. این سنگریزه‌­ها را هرچه زودتر از روی خاک بردارید! این لایه از دسترسی آب به خاک جلوگیری خواهد کرد و موجب مرگ درختچه خواهد شد. شما می‌­توانید گلدان بون­سای را به مدت ۳۰ دقیقه در آب غوطه‌­ور کنید و سپس با استفاده از دست یا انبردست لایه­‌ی نرم­‌شده­‌ی سنگ‌ریزه­‌ها را از خاک جدا کنید.

 

شما عاشق این گیاه هستید و می­‌خواهید که به بهترین شیوه از آن مراقبت کنید تا این گیاه به‌خوبی پرورش پیدا کند. اما علی‌رغم تلاش­‌های شما، این گیاه رو به زردی می‌­رود و برگ‌­های آن شروع به ریزش می­‌کنند و خیلی زود تنها چیزی که در گلدان باقی می­‌ماند یک گیاه مرده است.

اولین چیزی که لازم است برای مراقب از درخت یا درختچه‌­ای که در گلدان دارید بدانید این است که این گیاه از چه گونه‌­ای است. گونه‌­های کمی وجود دارد که به‌عنوان هدیه به افراد تازه­‌کار، فروخته می­‌شود.
این گونه‌­ها شامل:

سرو­ کوهی تپه‌­ای سبز یا Green Mound juniper: این گونه با نام علمی (Juniperus procumbens ‘Nana’) به نام‌­های سرو کوهی خمیده و سرو کوهی ژاپنی نیز معروف است. این گونه انتخاب خوبی برای تازه­‌کارها است. این گونه تنها در بیرون از منزل رشد پیدا می­‌کند.

نارون چینی یا Chinese elm: این گونه با نام علمی (Ulmus parvifolia) به نام­‌های زلکووای چینی یا زلکووا نیز نامیده می­‌شود. این گونه انتخاب خوبی برای تازه­‌کارها است. گونه­‌ی زلکووا با گونه­ی ‘Zelkova serrata’ اشتباه گرفته می‌­شود که این گیاه یک گونه­‌ی دیگر با مراقبت‌­های متفاوت دیگری است. این گونه در بیرون از منزل رشد پیدا می­‌کند.

افرای ژاپنی یا Japanese maple: این گونه با نام علمی (Acer palmatum)، گیاهی مناسب برای تازه­‌کارها است. این گونه تنها در بیرون از منزل رشد پیدا می­‌کند.

گونه‌ای از روناسیان با نام serissa: این گونه با نام علمی (Serissa foetida) به نام‌­های درخت هزار ستاره و رز برفی نیز معروف است. این گیاه انتخاب مناسبی برای افراد تازه­‌کار نیست اما اغلب به‌عنوان درخت مناسب برای این افراد، فرخته می­‌شود. این گیاه را در تابستان در خارج از منزل پرورش دهید و در زمستان آن‌را از سرما دور نگه دارید.

درخت انجیر یا ficus: درختان فیکوس با نام­‌های علمی (Ficus benjamina, Ficus nerifolia, Ficus retusa )به نام­‌های انجیر معابد یا انجیر برگ بیدی هم معروف هستند. این درخت انتخاب خوبی برای تازه­‌کارها است. این گیاه را در ماه­‌های گرم سال در خارج از منزل نگه‌داری کنید و در زمستان آن‌را از سرما دور نگه دارید.

گیاهان بن­سای که همراه با این سنگ‌ریزه­‌های چسبناک فروخته می­‌شوند اغلب داری سلامت و کیفیت کمی هستند و به‌دلیل آن‌که بیشتر این گیاهان دارای ریشه‌های کوتاه یا بدون ریشه هستند، ممکن است در هر حال از بین بروند.
در فصل زمستان گیاه بون­سای را در خارج از منزل قرار دهید

از آن‌جایی‌که درختچه بن­سای یک گیاه گرم‌سیری است، در فصل سرما نیاز به خواب زمستانی دارد. درختان برگ­ریز مانند افرا و نارون، برگ­‌های خود را از دست می‌­دهند و ممکن است مانند یک گیاه مرده به نظر برسند اما اگر به‌خوبی از آن‌ها مراقبت شود، در فصل بهار شروع به جوانه زنی برگ­‌های زیبا و جدید می‌­کنند. درختانی که میوه‌­های مخروطی دارند مانند درخت کاج و سرو کوهی هم نیاز به خواب زمستانی دارند.

تصور نکنید که باید گیاه بون­سای را در زمستان به داخل خانه منتقل کنید و در صورت عدم این کار، گیاه از بین خواهد رفت. تنها کاری که باید بکنید این است که از گیاه در برابر سرمای کمتر از ۶- درجه سانتی‌­گراد، گرما و بادهای خشک، محافظت کنید. مطالبی را که در بالا در مورد هر گونه نوشته شده است را مطالعه کنید تا بدانید که برای مراقبت از هر گونه در فصل زمستان چه باید بکنید.

گیاهان گرم‌سیری نیاز مبرم دارند که در برابر دمای کمتر از ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد، از آن‌ها مراقبت شود. ممکن است شما نیاز داشته باشید که یک مکان مخصوص به‌منظور ایجاد دما و رطوبت مناسب برای گیاه‌­تان در طول فصل سرما در داخل خانه ایجاد کنید.
کود‌­ دهی را تنها در فصل رشد انجام دهید

گیاه بن­سای نیز مانند همه­‌ی گیاهان برای سالم ماندن نیاز به کود­دهی دارد. کار کود­دهی را تنها در فصل رشد گیاه (غیر از فصل زمستان و اواخر پاییز)، انجام دهید. زمان مناسب برای کود­دهی از اواخر بهار تا اوایل پاییز است. انواع متفاوتی از کود­ها و روش های مختلفی برای کود ­دهی وجود دارد اما رژیم پایه‌­ای که می­‌تواند برای گیاهان متعادل استفاده شود (به دستورالعمل مقادیر روی جعبه دقت کنید) مقدار یک بار در ماه در طول فصل‌­های گرم است. دقت کنید که کوددهی بیش از حد موجب مرگ بون­سای خواهد شد.
گیاه بن­سای بعدی را از محل مخصوص پرورش این گیاه تهیه کنید

و نه از یک کیوسک و یا دست‌فروش‌­های کنار جاده‌­ای! گیاه بون­سای خود را تنها از کسی خریداری کنید که ماه بعد و سال بعد نیز در همان مکان باشد و همچنین کسی که بتواند در مورد شرایط نگه‌داری گیاه اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهد و لوازم مورد نیاز گیاه را نیز در فروشگاه خود داشته باشد. میزان سلامت و کیفیت درختچه‌­هایی که از این فروشگاه‌­ها خریداری می‌­شود معمولا بسیار بهتر از گیاهانی است که از کیوسک­‌ها و دست‌فروش ­ها خریداری می­‌شود.


مطالب پربازدید

امروز پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

نظرات