پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > سينمايي > استقبال گسترده منتقدین از فیلم جدید اصغر فرهادی در جشنواره کن

استقبال گسترده منتقدین از فیلم جدید اصغر فرهادی در جشنواره کن

سينمايي | ۱ خرداد۱۳۹۵ | 763 بازدید | نظرات

photo استقبال گسترده منتقدین از فیلم جدید اصغر فرهادی در جشنواره کن

 

بیشتر توئیت های اهالی رسانه و مطبوعات به این فیلم مثبت بوده است.

همچنین برخی مخاطبین فیلم «فروشنده» احتمال دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول برای شهاب حسینی را محتمل دانستند.

* جوردن روئمی نویسنده indiewire:  فکر می کنم که کاملا واضحه که فیلم «فروشنده» مانند «جدایی نادر از سیمین» نیست، اما چی هست؟ عالی است.

* متیو اندرسون از BBC: فروشنده فرهادی یک فیلم به شدت اخلاقی و معنوی است. نخل طلا رو به این فیلم بدهید.(او ۵ ستاره به فیلم اصغر فرهادی داده است)

* گرگوری الوود کوفاندر از hitfix: «فروشنده» یک ملودرام خوب است اما همچنان یک داستان اخلاق گرایانه از اصغر فرهادی است.

* علی معلم: فرهادی بهترین کارگردان داستان گو سینمای معاصر ایران است. اگر داوران کج سلیقه نباشند جایزه  فروشنده قطعی است.

* نیکولا گروژاندوویچ از پلی لیست: «فروشنده» شگفت انگیز است نه به خوبی «جدایی» ولی بهتر از گذشته، مدعی خیلی جدی برای بهترین بازیگر مرد (منبع: دنیای تصویر)

* تیم گریسون از اسکرین اینترنشنال: سرگردانی اخلاقی و کنایه های سرراست فرهادی این بار کم رمق تر از همیشه است و به سختی می تواند تاثیر بگذارد. (منبع: دنیای تصویر)

* پرویز جاهد: فروشنده اصغر فرهادی، در حد جدایی نادر از سیمین نیست اما در میان فیلم های کن امسال دراماتیک ترین فیلم است.

* ربکا لورنس: فروشنده اصغر فرهادی یک رقیب دیرهنگام نخل طلا است. فوق العاده

* بابک غفوری آذر: فروشنده(اصغر فرهادی )، بازگشت به مسیر پس از دست انداز گذشته.

 

نمایش فیلم فروشنده با استقبال بسیار خوب منتقدان خارجی و ایرانی حاضر در جشنواره فیلم کن همراه شد و نشریه ورایتی نیز با انتشار نقدی مثبت بر آن برای اولین بار داستان فیلم را بازگو کرد. در شرایطی که نخستین واکنش‌های منتقدان از “فروشنده” اصغر فرهادی، از راه رسیده است، اوئن گاایبرمن (از نشریه ورایتی) درباره بازیگران فیلم نوشته است: «در این فیلم شهاب حسینی به زیبایی طوری نقش آفرینی کرده که از شخصیت عماد، یک شوالیه با زورگویی درونی می سازد و ترانه علیدوستی که یک نسخه ی ایرانی با غم و اندوه ِ ماریون کوتیار را ارایه می کند.اما بازی درخشان در این فیلم از آن بابک کریمی است که یک لمپن بی ریشه و مسبب همه ماجراهاست.»
نظرات منتقدانی که تاکنون درباره «فروشنده» اصغر فرهادی واکنش نشان داده‌اند را می‌خوانید:

متیو اندرسن: درام اخلاقی عمیق فرهادی را دیدم. فروشنده در کن. به این فیلم نخل طلا را بدهید
دونالد کلارک: فروشنده پیرنگی شبیه جدایی دارد.( رازی درون یک ازدواج) اما خرده ای بی روح تر و آکادمیک تر است. مهیج بود.
هالیوود السور: فروشنده اصغر فرهادی درباره شک،خشم، انتقام، گناه، عشق و بوم پایی ( territoriality) است. اما جریان فرعی اش شوونیسم است
ربکا لورنس: فروشنده اصغر فرهادی یک رقیب دیرهنگام نخل طلا است. عالی
پیتر هاول:چک چک آرام سستی بشری و تبعات آن. ماهرانه توسط فرهادی سنجیده می شد. کاملا ویران کننده بود
دیوید جنکینز: سردرگمی های اخلاقی کاملا ویران کننده به این درام ایرانی از اصغر فرهادی جان می دهد. نقش آفرینی های بی نظیر.
گرگوری الوود: فروشنده یک ملودرام خوب اما یک داستان اخلاقی روشن از اصغر فرهادی است.یک داستان نو را دوست دارم.
جوردن رویمی: فکر می کنم کاملا واضح است که فروشنده جدایی نیست اما خب پس چیست؟ یک فیلم عالی. بدجوری پس از فیلم شان پن نیاز بود.
بیلگه ایبری: فروشنده فرهادی خوش ساخت است.اما رفیق مشکلات جدی با این یکی دارم
اوئن گلایبرمن(ورایتی): در این فیلم شهاب حسینی به زیبایی طوری نقش آفرینی کرده که از شخصیت عماد، یک شوالیه با زورگویی ابدی می سازد و ترانه علیدوستی که یک نسخه ی ایرانی با غم و اندوه ِ ماریون کوتیار را ارایه می کند.اما بازی درخشان در این فیلم از آن بابک کریمی است.
دبورا یانگ(هالیوود ریپرتر): سکانس پایانی، گروهی از شخصیت های جدید را معرفی می کند که در میان آنها سجادی حسینی فراموش ناشدنی است. طراحی صحنه کیوان مقدم در دو آپارتمان نیز خیره کننده است و یرای پنجره ها و درهای خاص فرهادی به عنوان لوکیشن های کنش های اجتماعی.»
علی معلم (دنیای تصویر): «فروشنده» خوشبختانه در داستانگویی فیلم بسیار موفقی بود و تمشاگران را روی صندلی میخکوب کرد. حالا می شود با اطمینان گفت فرهادی بهترین داستانگو سینمای معاصر ایران است. اصولا داستانگویی در سینما که از نظر برخی خیلی آسان است توسط فرهادی به خاطر اینکه نقاط عطف و شروع و پایان داستانش را می فهمد و صحنه و هنرپیشه هایش را اداره می کند در «فروشنده» به بهترین شکل اتفاق می افتد.
منتقد سایت«د رپ»:فروشنده اصغر فرهادی که راهی کن شد به نظر رسید یک فیلم محبوبِ زودهنگام است که برنده نخل طلا می شود. حالا که فیلم نمایش داده شده به ضرس قاطع می توان گفت که فرهادی مسلما قدرتمند و غیر قابل نادیده گرفته شدن است. اما شاید بتوانید او را برای بردن نخل طلا به حساب نیاورید.»
شمه‌ای داستان فیلم فروشنده به شرح زیر است: «ظاهراً آپارتمانی در تهران در حال فرو ریختن است و ساکنان آن از جمله زوج متاهلی که شخصیت‌های اصلی داستان‌اند، عماد (شهاب حسینی) و رعنا (ترانه علیدوستی)، برای نجات جان خود با عجله در حال فرار از خانه‌اند. در پایان خانه سر جایش ثابت می‌ماند، با ترکی عمیق بر روی دیوار که منجر به نشت گاز می‌شود. عماد و رعنا مجبور می‌شوند که خانه‌ی تازه‌ای پیدا کنند. آنها سریعاً می‌روند به واحد بزرگ ولی قدیمی خانه‌ای که در نزدیکی همان‌جا واقع است. اما ظاهراً ردپای ناخوشایندی از گذشته‌ی خانه هنوز باقی مانده…»


مطالب پربازدید

امروز دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

نظرات