پیام سلام مجله آموزشی سرگرمی سینمایی > خواندني ها > استخاره کردن برای ازدواج یا هر کاری خوب یا بد

استخاره کردن برای ازدواج یا هر کاری خوب یا بد

خواندني ها | ۱۶ دی۱۳۹۴ | 3408 بازدید | نظرات

بعضی از افراد برای هر کاری استخاره میکنند و بعضی دیگر نمیدانند باید این کار را انجام دهند یا خیر؟ استخاره در لغت به معنای طلب خیرنمودن از خداوند است؛ بدین معنا که کسی که استخاره می کند تنها خیر دنیا را در نظر نمی گیرد بلکه خیر دنیا و آخرت را توائمان در نظر می گیرد, استخاره در موردی است که انسان دچار تردید شده باشد. قبل از استخاره باید همه مقدمات و شرائط لازم را بر هر کاری فراهم ساخت از قبیل مطالعه و فکر، مشورت با اهل فن و افراد مجرب، اگر اقدامات فکری و فیزیکی دیگری از قبیل بررسی و تحقیق لازم باشد باید به انجام رسانید بعد از همه اینها چنانچه باز دچار تردید است نوبت به استخاره میرسد.
مورد مهمی که دیده میشود بسیاری از خانواده‏ها به استخاره روی میآورند مسئله ازدواج است. ما باتجربه‏ای که داریم توصیه اکید داریم که در این راستا به صرف یک استخاره اقدام نکنید؛ وادی حساس و سرنوشت‏سازی است. قبل از هر چیز اصول یاد شده را رعایت فرمایید و اگر شواهد و دلائل کافی برای صلاحیت فرد پیدا کردید و با فرزانگی و حکمت و به دور از هیجان و احساسات طرف را شایسته همسری دیدید در اینجا استخاره ضرورت ندارند. ولی اگر پس از طی همه مقدمات و اصول لازم باز هم مردد ماندید آنگاه نزد فرد شایسته‏ای اقدام به استخاره کنید.
نکته دیگر این که , استخاره الزام آور نیست ، لذا اگر به ناهنجاری هایی که درباره همسر مورد نظر مطرح گردید به ویژه مشکلات روانی به طور کامل آگاهی پیدا کرده اید، می توانید از ازدواج خود داری کنید اما اگر به تشخیص دیگران و یا پزشک روان شناس مشکل روانی ندارد و تنها به جهت برخی کاستی های و ناسازگاری های ابتدایی نظر منفی نسبت به ایشان پیدا کردید باید گفت در اوایل زندگی اختلاف سلیقه طبیعی است و بعد از ازدواج بسیاری از ویژگی های تعدیل و یا تلطیف می شود و یا محبت میان دو همسر توافق حاصل می شود.

گاه انسان براى کارى استخاره مى کند و مطابق آن، به سوى آن کار مى رود و ظاهراً نتیجه اى نمى گیرد؛ امّا بعد از ماه ها، یا سال ها، رمز عجیب آن استخاره را درمى یابد. به هر حال، استخاره را با پیشگویى نباید اشتباه گرفت؛ بلکه استخاره خیر و صلاح کار را از طریق درخواست از خداوند، به انسان نشان مى دهد.

در روایات اسلامى آداب ویژه اى براى استخاره به معناى معروف آن، ذکر شده؛ مانند وضو داشتن و رو به قبله بودن و حالت توجّه و ارتباط قلبى با خداوند داشتن و استغفار کردن به هنگام استخاره و مانند آن(۵) و این امور، مطلوب و قطعاً مؤثّر است.

دو چیز را به هنگام استخاره نباید فراموش کرد:

۱ـ استخاره منحصر به جایى است که مثبت یا منفى بودن کار بر انسان روشن نباشد، و با تفکّر و اندیشه، و حتّى با مشورت کردن با افراد خبره و صاحب نظر نیز روشن نشود؛ این جا، جاى استخاره است و در غیر این صورت استخاره کردن، اشتباه است.

۲ـ از استخاره هاى مکرّر در یک چیز باید پرهیز کرد (مگر این که فاصله قابل توجّهى بشود و یا این که شرایط تغییر کند.) در استخاره هاى مکرّر، همان استخاره اوّل معتبر است و بقیّه اعتبارى ندارد. باید انسان بعد از استخاره – با شرایطى که در بالا گفته شد – تردید نکند و به دنبال آن به راه بیفتد و از خدا خیر و صلاح خویش را بطلبد و بر ذات پاک او توکّل کند، و مطمئن باشد نتیجه خواهد گرفت.


مطالب پربازدید

امروز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

نظرات